Історія школи
В кінці 80 років минулого століття на 388 кілометрі від Києва стояв обрамлений дубами вікового лісу невеликий залізничний роз’їзд Рудниця.
Назва роз’їзд походить від села Рудницьке, яке розташоване в 5 кілометрах на північний схід.
В селищі Рудниця перша початкова школа відкрилась у 1924 році. Вона займала дві кімнати житлового будинку залізничної станції вузької колії.
Першим радянським учителем в Рудницькій початковій школі був Рогальський Євген Арсенійович. Наказом залізничного відділу шкіл Південно - Західної залізниці за №674 першого вересня його було призначено першим завідувачем селища Рудниця.
Перша початкова школа працювала в дві зміни. Не вистачало шкільних меблів,
наочних посібників. Школа освітлювалась гасовими лампами.
З часом населення Рудниці зростає , збільшується контингент дітей. Виникає необхідність відкрити в Рудниці семирічку. За рішенням Міністерства освіти УРСР відкривається в Рудниці семирічна школа в 1925 році.
Весь житловий будинок залізниці, що має шість кімнат і коридор, переходить в учбовий корпус. В цьому році відкривається в селищі інші культурні заклади: бібліотека, клуб. Отже, семирічна школа почала працювати в 1925 – 1926 навчальному році. В школі було дуже мало парт, столів, дошок. Велику допомогу в забезпеченні школи обладнанням подав актив громадськості та батьки учнів: Яблонський Полікарп Іванович – голова профспілки залізничників, Резенов - секретар партійної організації , Князький Я.І. – кассир, Білеченко - касир .
Спільними силами купили перше щкільне майно : парти, столи, стільці. В 1925 – 1926 навчальному році у школі було встановлено освітлення. Першими вчителями Були: Ракіцька О.А., Кошуцька А.С., Скрипник А.С., Танасенко В.І. Вже в 1927 році школа стала повною семирічкою на утриманні НКШС під №60.
5-го червня 1930 року семерічну школу №60 ст.Рудниця було передано в розпорядження Тульчинського окружного відділу Наросвіти / наказ №91 НКШС від ІІ/5 – 30
року/.
Школа в цей час носила назву ФЗС (фабрично – заводська семерічна). Педагогічний
колектив посилено працює над тим, щоб учні оволоділи знаннями, приймали активну участь у суспільно корисній праці. Школа селища Рудниця по навчально - масовій роботі займала І місце в Піщанському районі, їй вручили перехідний червоний прапор (рішення Піщанського райвиконкому від 15/6 – 32 року).
Школа мала найкращу успішність в районі, за що одержувала майже кожного року
премії.
В 1925 році в школі створено КСМ організацію, першим секретарем був Грабар Лев Якович. З ініціативи КСМ організації в липні 1925 року в школі була створена піонерська організація ім. Котовського. Першим піонервожатим був комсомолець Кононович Максим Гнатович, який пізніше став передовим виробничником станції вузької колії. Першими піонерами були: Помагайбіс Панас Федорович, пізніше полковник у відставці, Васильєв Микола, Князький Констянтин, Князький Володимир, Івасишин С., Літвак А.Л., Літван Е.Л., Московчук В.Є., Месик М., Яблонський П.П. З числа перших піонерів вийшло багато людей різних професій: вчителі, залізничники, лікарі та ін.
Піонерська і комсолмольська організації займались агітмасовою роботою в селах
Попелюхи, Ставки, Рудницьке, Городище. Організував роботу комсомолець Патока Степан Іванович, що працював згодом начальником ст. Перехрестове. Пізніше тов. Патока С.І. закінчив педагогічний учбовий заклад і працював учителем в школах Піщанського району.
З ініціативи піонерської організіції в школі був створений шкільний кооператив,
який постачав учням зошити, підручники та інші навчальні приладдя. Крім того за рахунок прибутків кооперативу було влаштовано безкоштовні сніданки учням. Організаторами шкільного кооперативу були директор школи Рогальський Є.А. та вчитель Скрипник А.С.
В школі добре булла розвинена художня самодіяльність. Керували художньою
самодіяльністю учнів Скрипник А.С. та старший піонервожатий Кононович М.Г. Піонери
приймали активну участь в математичному, історичному та природничому гуртках. Учителі та учні школи проводили велику роботу по ліквідіції неписемності на ст. Рудниця та ст. Попелюхи.
Почалась Велика Вітчизняна війна. Одні вчителі пішли на фронт, інші – евакуювались. Декілька педагогів через обставини, що склались, залишились на окупованій територіїї. Останніми евакуювались директор школи Вайштейн Г.С та завуч школи Скрипник А.С.
Під час окупації в приміщенні школи була розташована казарма з румунськими солдатами. Всі наочні приладдя школи з фізичного, хімічного, біологічного кабінетів та бібліотеку школи окупанти знищили.
16 березня 1944 року ст. Рудниця була звільнена від німецько – фашистських
загарбників. В приміщенні школи повне безладдя, зовсім відсутні меблі і навчальне приладдя. В школу з евакувації в цей час повернулись учителі Скрипник А.С., Яблонська Г.М. Директором школи був призначений Сірокий О.А., завучем Кордонський Ф.Т.
Учителі своїми силами побілили класні кімнати, відремонтували меблі. Частину
меблів було зібрано у жителів. 1945 – 1946 навчальний рік розпочався організовано, при повному складі учителів. Школі була дана назва: семирічна школа №29 Рудниця Одеської залізниці.
Поступово зростала матеріальна база школи. Поповнювались навчальні кабінети.
Частину посібників виготовляли учителі з учнями. В січні 1961 року школу передано у відомство Міністерства освіти УРСР підпорядковано Піщанському райво. При укрупненні районів школу в 1963 році передано до Тульчинського району, а в 1965 році - до Крижопільського району. В 1966 році за рішенням Ради Міністрів УРСР розпочалось будівництво на ст. Рудниця типової середньої школи. Перший камінь закладено у вересні 1967 року директором школи Вайсом Данилом Васильовичем та начальником залізничної станції Оганесьяном Акопом Мінстроповичом, головним лісничим Рудницького лісництва Манжуловським Донатом Феофановичем.
Селище Рудниця зростає, збільшується контингент учнів. Тепер силами учителів та учнів робиться все можливе, щоб швидше була збудована школа, прикрашається шкільна садиба. З січня 1967 року райони розукрупнено. Школа передана у відомство Піщанського району. Піщанського РК КП України та РКВ подають дійову допомогу в будівництві середньої школи на ст. Рудниця.
10 листопада 1970 року учні вперше переступили поріг нової школи.
Історія школи
Склад шкільного колективу станом на 01.09.2021
Склад шкільного колективу станом на 01.09.2021
Немає коментарів:
Дописати коментар